logo-black

بلاگ

شرکت كشت و صنعت امام خميني(ره)

گذری به تاریخ نیشکر/ کشت و صنعت امام خمینی (ره)

"بهمنی" پر از رویش و شیرینی در شعیبیه خوزستان
1399-11-26 11:33:51
تاریخ شرکت توسعه نیشکر پر از فراز و فرود است و برای رسیدن به جایی که اکنون رسیده، رنج دوران دیده و خون دل ها خورده است. بر تارکِ این شرکت آنچه بیش از سه دهه قوت قلبی برای همگان است سخن مقام معظم رهبری است که فرمودند: "شاید در دنیا، خوزستان جزو بهترین جا‌ها و یا کم‌نظیرترین جا‌هایی است که مناسب نیشکر است."

چنین پشتوانه و نگاهی سبب شد خوزستان از شعیبه تا خرمشهر به شکرستان ِ ایران زمین تبدیل شود و در اولین افتتاح  از آن به سرزمین رویش و شیرینی  و عشق تعبیر شود.
 چنین فضایی بود که مدیران ارشد کشور را زبان به ستایش گشود آنجا که مرحوم آیت الله هاشمی با دیدن شکرستان ایران و سر بر کشیدن نیزارها، گفت که وقتی آن وضع نی ها و آبیاری مدرن اراضی شور را دیدم و مشاهده کردم که به اراضی مرغوب کشور تبدیل می‌شود خودم را در یک فضای پیروزی کامل دیدم.
آغاز باشکوه بهره برداری از رویش شیرینی از دل زمین ها بهمن ماه 1378 بود.  در بیستم بهمن ماه این سال، اولین کارخانه شکر شرکت توسعه نیشکر با حضور خاتمی رییس جمهور وقت در شعیبیه به بهره برداری رسید و آغازگر تحولی نوین در اقتصاد خوزستان شد. رییس جمهور وقت ایران در هنگام افتتاح اولین واحد توسعه نیشکر، خوزستان را شکرستان ایران و سرزمین رویش، شیرینی و عشق قلمداد کرد و از آنجايي كه كارخانه شكر اين واحد عظيم در سال ملقب به نام امام خميني(ره) به بهره برداري رسيد به نام ايشان مزين گشت.

كشت و صنعت امام خميني(ره) در اراضي شعيبيه بين رودخانه‌هاي شطيط و دز در ۳۰ كيلومتري جنوب شهر شوشتر واقع شده‌است. محدوده طرح بخشي از دشت شعيبيه به مساحت تقريبي ۱۵۳۰۰ هكتار است كه از شمال به تپه‌هاي شمالي دشت شعيبيه و از غرب به رودخانه دز و از شــرق به رودخانه شطيط (كارون)و از جنوب به واحد نیشکر دهخدا محدود است. طول ابعادي واحد كشت و صنعت امام خميني(ره) حدود ۳۴ كيلومتر و عرض آن حداقل ۵ و حداكثر ۱۵ كيلومتر است.

این کشت و صنعت با سپری شدن زمان، گام به گام توسعه یافت و اکنون در کنار تولید شکر، بزرگترین واحد تولید کننده ام دی اف از باگاس و همچنین تولید خوراک دام را داراست و در کنار تولید، عمل به مسئولیت های اجتماعی را در سر لوحه فعالیت های خود قرار داده و کمک رسانی به مردم سیل زده شعیبیه و ایجاد سیل بند و جاده سازی در کنار مدرسه سازی و ... از جمله فعالیت های کشت و صنعت امام همگام با تولید است.
لینک منبع مقالهآخرین بلاگ

همه ی بلاگ ها